Česká mše vánoční

Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby.

Článek

Mikroplasty. Co jsou zač a proč bychom se jich měli co nejdříve zbavit?

Sami jsme je stvořili. Postupně nám ale doslova přerůstají přes hlavu a zamořují planetu. Nejenže nás obklopují, my je dokonce i vdechujeme a často také konzumujeme. Jak je to možné? Zjistěte, co jsou mikroplasty zač, odkud se vlastně berou a jak se vymanit z jejich toxických spárů, bude-li to možné. 

Co jsou mikroplasty

Mikroplasty jsou plastové částečky o velikosti přibližně 100 nanometrů až 5 milimetrů. Ještě menším částečkám se říká nanoplasty. Ty jsou však tak malé, že se obtížné analyzují.

Dělení mikroplastů

Podle toho, jak vznikají a v jaké formě se dostávají do přírody, dělíme mikroplasty na dva typy:

Primární mikroplasty 

Tvoří kolem 20 % mikroplastů v oceánech a do přírody pronikají jako malé částečky, které vznikají při výrobním procesu spotřebních výrobků nebo jako součást kosmetických přípravků, zubních past, čisticích pleťových vod, mýdel, šamponů či čisticích prostředků.

Sekundární mikroplasty

Tvoří kolem 80 % mikroplastů v oceánech a do přírody se dostávají rozpadem větších kusů plastů. Do této skupiny patří třeba syntetická vlákna, která se uvolňují při praní, prach z pneumatik nebo nátěrových barev, syntetické částečky ve vzduchu či části rybářských sítí.

Příroda zamořená mikroplasty

Zajímá tě, kde v přírodě se mikroplasty vyskytují? Odpověď je jednoduchá a smutná zároveň. Téměř všude – ve vodě, v půdě i v ovzduší. Bohužel už i v pitné vodě.

Velkým zdrojem mikroplastů jsou průmyslové odpadní vody, které se dále zpracovávají, stabilizují a využívají jako hnojivo zemědělských půd. A právě tady začíná onen zásadní problém. Tímto se totiž mikroplasty dostávají do koloběhu vody, životního prostředí a k nám.

Mikroplasty ve vodě

V oceánech se údajně nachází více než 170 bilionů částic mikroplastů. To už je poněkud alarmující, jestliže to bylo v roce 2017 kolem 50 bilionů. Proč je to tak znepokojivé? Mikroplasty živočichům dokážou zalepit vnitřnosti a ti hynou nebo je sníme na talíři spolu s toxickými látkami, které pozřeli. 

Je jedno, zda se budeme bavit o oceánech, mořích, řekách anebo jezerech. Přítomnost mikroplastů byla zaznamenána už i v balených vodách, plastových nádobách pro kojence, čajových sáčcích nebo v potravinách. 

Mikroplasty v přírodě

Nejen ve vodě, ale také v půdě dokáží mikroplasty napáchat obrovské škody. Údajně dokáží měnit půdní pH a rostlinám tak zhoršit podmínky pro růst, možná dokonce změnit jejich genetickou informaci. Snadno znečistí i podzemní vody a ovlivňují mikroby v půdě. 

Není jednoduché to vše ohlídat, ale nutno říci, že se ochrana přírody v ČR stále rozšiřuje.

Mikroplasty v těle

Každá příčina má svůj následek. To, že produkujeme těžce rozložitelné a umělé látky, se projevuje nejen kontaminací životního prostředí, ale doplácíme na to i my sami.

Vdechování mikroplastů

Vedle znečištěné vody mikroplasty je naším strašákem složení vzduchu. Ten totiž po celém světě obsahuje čím dál větší množství mikroplastových částeček. Největší koncentrace se údajně nachází nad Londýnem a zasažena je už i polární oblast okolo severního pólu.

Jaké mohou být následky vdechnutí mikroplastů? Od zánětů přes kašel až po zjizvení plic.

Konzumace mikroplastů

Jídlo a pití už bohužel nejsou „čisté“ jako kdysi. Obsahují mikroplasty, které se přes trávicí ústrojí dostávají do krve, mízních uzlin a celého našeho těla, mohou způsobit oxidativní stres, a jakmile se jejich koncentrace v tkáních zvýší nad pro tělo únosnou mez, může dojít až ke vzniku rakoviny, neplodnosti či jiných zdravotních komplikací.

Jak se zbavit mikroplastů

Mikroplasty jde omezit, ale musíme v tomto jako lidstvo táhnout za jeden provaz. Začít může každý tím, že přestane používat plasty na jedno použití (příbory, talíře, brčka, kelímky, plastové lahve a sáčky apod.). I když se to nezdá, hromadí se i cigaretové nedopalky.

Klíčem k minimalizaci mikroplastů je nejen omezení výroby a poptávky po těchto produktech, ale také recyklace plastů, které už byly vyrobeny.

Kde není poptávka, tam není ani nabídka. Vyhýbej se plastům, co to jde, a zapoj se do ochrany přírod a krajiny v Česku i mnohými dalšími způsoby. Připravili jsme pro tebe více než 40 tipů, jak chránit životní prostředí a co pro něj můžeš udělat už dnes.   

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články