Třídění odpadu není Čechům cizí. Naopak jsou v něm rok od roku lepší. Jak velkou roli hraje v třídění vzdálenost k nejbližší popelnici od domu? Kolik kilogramů vyprodukuje jeden člověk za rok? Třídí více ženy nebo muži? A jak vlastně třídit správně? To a ještě víc se dozvíte v našem článku.
Proč bychom měli třídit
Představme si svět jako mozaiku, kterou můžeme ovlivnit svým jedinečným kouskem. Takovým, díky kterému se bude lépe dýchat, tráva bude zelenější nejen u sousedů, ale i u nás a také vytvoříme příležitosti pro vznik nových věcí.
Jak? Tříděním odpadu. Tím, že od sebe oddělíme papír, plasty, sklo či kovy, vytváříme základ pro nové příležitosti. Ze zmačkané pet lahve se může stát nová hračka, která rozzáří úsměv nejednomu dítěti, ze starého popsaného sešitu vznikne třeba učebnice a ze sklenic může být vyrobeno zrcadlo, ve kterém denně uvidíte sami sebe a své úsilí o udržení lepšího světa kolem nás. Protože třídění nepomáhá jen k recyklaci, ale i ke snižování CO2, které patřím k hlavním důvodům globálního oteplování.
Třídění a recyklace zmenšila uhlíkovou stopu o více než 902 970 tun CO2 ekvivalentně. Tím pádem není nutné tolik těžby, což znamená menší dopad na přírodu a ekosystémy.
Třídění odpadu v číslech
- Třídit už je zvyklých 75 % Čechů,
- počet nádob na třídění odpadu je v ČR nyní 838 578,
- průměrná vzdálenost od domova k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad je 87 metrů,
- každý občan vyprodukuje v průměru 550 kg odpadu za rok,
- 25 % v popelnicích tvoří tzv. bioodpad,
- díky třídění a recyklaci se ročně ušetří 376 mil. m³ vody,
- 23 % obyvatel ČR se o třídění odpadu stále vůbec nezajímá.
Zdroj: Jaktridit.cz, Samosebou.cz
Jak správně třídit
Jak už zaznělo, Češi to mají k nejbližšímu sběrnému místu v průměru 87 metrů. I díky tomu může třídit 99 % obyvatel. Velké množství odpadních nádob a ekologická osvěta navíc dopomáhají k tomu, že se v Česku každým rokem vytřídí víc odpadu než v předchozích letech.
Ačkoliv to jistě víte, opakování je matka moudrosti. Zelený kontejner je určený na sklo, modrý na papír, žlutý na plast, šedivý na kovy, hnědá popelnice patří bioodpadu, oranžová kartonu a stavební materiál či třeba nábytek by měl směřovat do velkokapacitních popelnic či na skládku určenou podle adresy vašeho bydliště. Pozor: na skládku vás nepustí, nemáte-li u sebe občanský průkaz s vyznačeným trvalým bydlištěm, které se shoduje s místem, které jste si pro odvoz odpadu vybrali.
Kelímky od jogurtů vymývat nemusíte
Nezapomeňte se také při třídění odpadu řídit informacemi a značkami uvedenými na obalech. Odpadky, které vytřídíte, by také neměly být hodně znečištěné a mastné. Drobné zašpinění však nevadí. Pro příklad: nemusíte vymývat kelímky od jogurtů.
A rada na konec: Materiály sešlapávejte nebo jinak redukujte jejich velikost, aby zabíraly co nejméně místa v kontejnerech a tím déle i trvalo jejich naplnění. I to může mít vliv na zlepšení životního prostředí, protože se například sníží počet výfukových plynů, která popelářská svozová auta produkují.
Kam třídit?
zelená popelnice
modrá popelnice
šedivá popelnice
žlutá popelnice
hnědá popelnice
oranžová popelnice
sběrný dvůr, velkokapacitní popelnice
Zajímavost:
Celosvětově jsou v třídění o něco málo procent lepší ženy než muži.
Nejčastější chyby v třídění odpadu
S dobrým úmyslem už asi většina z nás třídí, občas se však stane, že vyhodíme například zdánlivě papírově vypadající krabici do modrého kontejneru, aniž bychom tušili, že tam nepatří. Co se řadí mezi nejčastější třídící prohřešky?
- Starý papír: Vícekrát (cca 7x) zrecyklovaný papír využít dále nejde, proto patří do směsného odpadu. Patří sem např. ruličky od toaletního papíru či plata od vajec. A pozor: nevyhazujte do papíru ani účtenky. Vše patří do směsného kontejneru.
- Mastná krabice od pizzy: Do papíru nepatří ani krabice od pizzy, je často znečištěná a mastná.
- Zrcadlo: Ačkoliv jsou zrcadla vyrobená ze skla, do popelnice na sklo nepatří. Mají na sobě totiž vrstvu kovu. Stejně jako porcelán tak patří do směsného odpadu.
- Kelímky od kávy, boxy na nudle: Zdánlivě papírové obaly na kávu či hranaté papírové krabičky na jídlo také nesmí do papíru. Je to z důvodu jejich vnitřku, na kterém je tenká vrstva plastu.
- Baterie, e-cigarety: Ani jedna z těchto věcí nepatří do žádné z dosud zmíněných popelnic. Oboje obsahuje těžké kovy, proto jsou pro ně určeny speciální nádoby. Baterie patří do červených košů na elektroodpad (najdeme je zpravidla ve všech supermarketech či obchodech s elektrem). V mnoha trafikách pak na elektronické cigarety mají speciální recyklační kontejner. Také je možné e-cigarety dovést do sběrného dvora. Rozhodně však nepatří do směsného odpadu, mohou se snadno vznítit.
- Lahve od olejů/barev: Ačkoliv jsou plastové, do plastu je neházejte. Tedy alespoň ne v případě, že je důkladně nevymyjete od oleje a barev. Pokud ale zůstanou znečištěné, zrecyklovat se již nedají.
- Polystyrenové krabičky od jídla: Ani ty se nedoporučuje dávat do plastu. Při drcení se velmi drolí a navíc, pokud jste do nich dostali v restauraci například nedojedené jídlo, krabička již nebude čistá a tudíž znovu recyklovatelná.
Co se děje s odpadem, který vytřídíme
Poté, co jsou barevné třídící popelnice a kontejnery vysypány do popelářského svozového auta, je materiál odvezen na takzvanou dotřiďovací linku. Tam ho odborně znovu dotřiďují pracovníci.
To proto, aby opravdu vše bylo vytříděno tak, jak má být a mohlo být využito k dalšímu zpracování – recyklaci. Z deseti časopisů například může vzniknout nová kartonová krabice. Z třiceti PET lahví pak vznikne třeba fleecová bunda, na jedno tričko jich však stačí pouze pět.
Zajímavost:
Z 50 PET lahví může vzniknout nová fleecová bunda a jeden plný žlutý kontejner určený na plasty ušetří až 30 litrů ropy.
Chcete vědět, jak jinak můžete chránit životní prostředí, dočíst se něco z historie a vědět, kdy a kde vás čekají zajímavé ekologicky zaměřené akce? Sledujte nás, čtěte náš blog a zapojte se. Pojďte s námi do akce!