Česká mše vánoční

Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby.

Článek

Karel III. – král ekolog, po kterém se jmenuje žába

Nový král Velké Británie – Karel III. bývá taktéž nazýván králem ekologie. Důvodů je hned několik. Už desítky let upozorňuje na klimatické problémy a navrhuje jejich řešení a dlouhodobě se věnuje třeba i záchraně pralesů a udržitelnému zemědělství. Ekologické smýšlení se projevilo i při jeho korunovaci. 

Ještě než proběhla samotná korunovace Karla III. Britského, oznámil Buckinghamský palác, že budoucí král využije/zrecykluje předměty, které již na korunovacích byly použity (například kočár). Karel III. se tím chtěl vyhnout vysokým nákladům, které by mohly zatížit životní prostředí. Právě na tom mu celý život velmi záleží

Bývá přezdívaný klimatickým a ekologickým králem. Aktivní ochraně přírody a její popularizaci se totiž věnuje už od 70. let. Od té doby se zasadil například za ochranu obojživelníků v deštných pralesích. Zajímavostí je, že po něm vědci na oplátku pojmenovali druh nově nalezené tropické žáby žijící v Ekvádoru. V té době byl Karel III. ještě princem, proto se žába jmenuje Hyloscirtus princecharlesi. 

Karel III. se hojně zapojuje také do summitů a konferencí s tématikou ochrany životního prostředí. Na těch se snaží například přesvědčit (především politiky) k zavedení mechanismů, které by umožnily zachytávat z atmosféry oxid uhličitý (viz předloňská klimatická konference v Glasgow). 

Přesvědčil výrobce čokolád

Kromě politiků se ještě jako princ zaměřil i na ovlivňování podnikatelů. Jeho zájem o tropické pralesy ho přivedl až k tomu, že se mu podařilo přesvědčit producenty čokolády, aby využívali kakao od zemědělců, kteří nepoškozují tropické lesy. Mezi velké společnosti, které se k tomuto zavázaly, patří například Mars, Nestlé nebo Ferrero. Sám panovník ekologicky farmaří na panství Duchy of Cornwall, které spravuje. 

Zaujala ho víska v Česku

A ekologie přivedla před 13 lety tehdejšího prince i do Česka. Navštívil zde malou moravskou ekologickou obec Hostětín, což bylo pro místní velkou senzací. Díky činorodosti jejích obyvatel v oblasti udržitelného zemědělství, využívání alternativních energetických zdrojů a výstavbě pasivních domů si vysloužila označení ekologická vesnice. V Hostětíně je od té doby na panovníkovu počest i pamětní deska. 

Aktivisty chápe

Karel III. se veřejně několikrát zastal i klimatických aktivistů. „Naprosto chápu jejich frustraci. Problémem zůstává, jak ji přetvořit v něco konstruktivního, spíše než destruktivního. Lidé by si měli opravdu všimnout, jak moc je mnoho mladých lidí zoufalých,“ řekl pro veřejnoprávní stanici BBC. Například blokace ulic a silnic podle něj ale není řešení a chápe, že ve veřejnosti může vzbudit nevraživost. K ekologickým tématům se nově zvolený britský panovník vyjadřuje pravidelně. Dříve i po boku své matky Alžběty II. 

Také byste se rádi zapojili do ochrany životního prostředí, ale nevíte jak? Pojďte do toho s námi.

Zdroj foto: IG – Buckingham Palace

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články