Česká mše vánoční

Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby.

Článek

Den země vyzývá k akci

Mezinárodní Den země je tu s námi už více než padesát let. Připomenout má každoročně 22. dubna důležitost přírody kolem nás, klimatické změny i způsoby, jak se o přírodu lépe starat. Kým byl tento den vyhlášen a jakých akcí se můžeme v Česku zúčastnit? 

Proč Den země vznikl?

V desetiletích, jež předcházela prvnímu Dni země, byla v Americe obrovská spotřeba benzínu, průmysl vypouštěl do ovzduší neregulované množství škodlivin a téměř nikdo se nebál důsledku zákonů, natož pak negativního vlivu na zdraví a přírodu. Chemický kouř v ovzduší byl běžně považován za jakousi vůni prosperity. Měnit se to začalo až po roce 1960. O dopadech na životní prostředí se začalo konečně mluvit. 

Zvýšit povědomí o environmentálních otázkáchpodpořit ochranu naší planety. To bylo cílem mírového aktivisty Johna McConnela, který demonstroval mimo jiné za prosazení zákonů o ochraně přírody a v roce 1969 navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a míru. Zajímavostí je, že jako datum pro událost navrhl McConnel 21. březen – z důvodu, že je tehdy stejně dlouhý den jako noc. Pro Den země jím také byla vytvořena vlajka s planetou, která je využívána dodnes. V Americe v tuto dobu už mimo jiné probíhaly demonstrace za zdravější životní prostředí. To vše pomohlo, že Den země nakonec opravdu vznikl. Slaví se ale až 22. dubna. Proč? 

Ačkoliv bylo březnové datum potvrzené v prohlášení, které McConnel sepsal a podepsal ho i tehdejší generální tajemník OSN U Thant, nastala změna. Americký senátor Gaylord Nelson o měsíc později navrhl, aby 22. dubna proběhly mezinárodní environmentální vzdělávací akce, jejímž koordinátorem byl zvolen mladý aktivista Denis Hayes. 22. duben byl všední den spadající mezi jarní prázdniny a závěrečné zkoušky. Hates totiž chtěl, aby byla účast studentů (kteří se o životní prostředí zajímali tehdy asi nejvíce) co největší. Uvědomoval si, že tato akce by mohla něco změnit. I proto vytvořil 85členný národní štáb, který propagoval akce po celé Americe. Poměrně brzy se jeho úsilí rozšířilo na celou řadu organizací, náboženských skupin a dalších subjektů. Nakonec se tak Den Země začalo říkat 22. dubnu. Oficiálně slaven je od roku 1970. Od tohoto roku ho má navíc pod hlavní záštitou OSN. 

První oslavy Dne Země se konaly na dvou tisících univerzitách, zhruba v deseti tisících základních a středních škol a ve stovkách komunit. Akce se zúčastnilo přes 20 milionů Američanů. V současné době tento den slaví miliony lidí z více než 140 zemí světa.

Kdy se zapojilo Česko?

Akce začala být oficiálně globální po roce 1990. V této době se začala zapojovat i Česká republika (v té době ještě Československo). Jednou z prvních akcí byl studentský happening „s Matkou Země a Blanickými rytíři”. Ti měli pomoci studentům osvobodit Zemi od odpadků. Organizátorem byla česko-americká Earthlinks Foundation.

Navštívit můžete celou řadu aktivit

  • Jednou z nejtradičnějších je v ČR akce Ukliďme Česko. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek z veřejných prostranství. Uklízejí děti, dospělí, politici i senioři, prostě kdokoliv. Akce je organizovaná a každoročně se do ní zapojuje více a více lidí po celé České republice. 
  • Po mnoha městech a obcích se konají všemožné workshopy a přednášky. Určitě i u vás. 
  • Program je každoročně připravován i v různých zahradách po Česku. A to včetně zákoutí, kam se běžně veřejnost nedostane. Tradičně např. v Děkanské zahradě v Pelhřimově či Toulcově dvoře v Praze. I tady návštěvníky čekají přednášky a program k tématu udržitelnost. Část programu je také věnována dětem. 
  • Bohatý program mají připravené i zoologické zahrady napříč Českou republikou. Zapojit se bude možné do soutěží, aktivit pro dospělé i děti a osvětových či úklidových činností. Návštěvníky čeká různorodý program v Zoo Praha, Zoo Liberec, Zoo parku Vyškov, Zoo Plzeň nebo třeba Zoo Jihlava.

Myslet na životní prostředí a okolí by člověk samozřejmě neměl jen jednou ročně. Pokud vás zajímají další tipy, jak můžete vést udržitelnější život a zároveň trochu odlehčit přírodě, připravili jsme si pro vás 49 tipů, jak chránit životní prostředí. Kolik věcí z checklistu si můžete odškrtnout? Nikdy není pozdě začít. Pojďte do toho s námi a vezměte EKOlogicky změnu do svých rukou!

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články