Česká mše vánoční

Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby.

Článek

14 obrazů Křížové cesty zkrásnělo v rukou restaurátorů

Jak už jistě víš, svoji činnost zaměřujeme jak na přírodní dědictví a jeho ochranu, tak i na obnovu kulturních památek. Jednu takovou se nám povedlo uvést do téměř původního stavu a vrátit jí tím nový život. Řeč je o 14 unikátních obrazech Křížové cesty z 19. století. Kdo se na jejich restaurování podílel a jak takový proces probíhal?

Spojili jsme síly

Český královský institut, který zaštiťuje projekt Rosteme pro budoucnost, spojil své síly s vyhlášeným restaurátorským Ateliérem Fiala a umožnil znovu ožít ucelené chráněné sbírce obrazů z 19. století v plném počtu 14 obrazů Křížové cesty včetně 14 rámů a přízedních konzolových svícnů s vyřezávanými rameny.

Jako by je právě namaloval

Autorem olejomaleb na plátně je Anton Friebel a dřevěné rámy zhotovil Josef Heidelberg. V průběhu času se s nimi zacházelo různě, takže některé byly zničené více a jiné méně.

Obrazy se do rukou restaurátorů dostaly úplně poprvé. „Ten stav nebyl příliš dobrý, obrazy nebyly v takové kondici, ale na druhou stranu bylo velkou výhodou, že v minulosti je nikdo nikdy nerestauroval, takže tam nebyly žádné druhotné zásahy v průběhu let a minulosti,“ uvedl David Fiala, jednatel Ateliéru Fiala.

Jak probíhalo restaurování

Vzhledem k tomu, že se s obrazy v minulosti ještě nijak nepracovalo, byla obnova těchto čtrnácti uměleckých děl rozsáhlá a komplexní. Zahrnovala tři profese – restaurování malby, řezbářské práce a polychromii neboli barevnou výzdobu a povrchovou ochranu.

Nejvíce času zabrala obnova maleb, která trvala přibližně tři měsíce. Vedle toho se pracovalo na restaurování obrazového rámu a napínacího rámu a do třetice bylo potřeba obnovit také veškeré dřevěné řezby.

Nové a jako nové

Některé části obrazů byly zcela zničené a musely se vytvořit znovu. Asi nejvíce utrpěly vystouplé části rámu, dřevěné kříže a svícny. U jednoho z obrazů se nezachoval jeden svícen a v ateliéru jej museli dodělat podle ostatních neporušených kusů.

Výsledek restaurování je velice uspokojivý. Každá olejomalba na plátně vypadá skutečně zachovale, má svou nástavbu s čiselným označením pořadí výjevů z Křížové cesty a navíc každý obraz získal svůj svícen, aby ho osvětloval.

Na obnově kulturního dědictví už pracujeme, příroda však potřebuje hlavně tvou pomoc.

Zapoj se i ty do ochrany přírody a krajiny v Česku

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články