Česká mše vánoční

Ponořte se s námi do vánoční atmosféry a nalaďte se na klidný Štědrý den. Přijďte si 21. 12. poslechnout Rybovku – kouzelnou vánoční mši Jakuba Jana Ryby.

Článek

10 kroků, jak chránit životní prostředí + checklist zdarma ke stažení

Procházka lesem je jednou z nejléčivějších činností, kterou pro sebe můžeš udělat. Vlivem těžby dřeva, rozšiřováním měst a lidskou chamtivostí ale takových kouzelných míst neustále ubývá. V tomto článku na tebe čeká 10 základních kroků, jak chránit životní prostředí, a k tomu checklist s více než 40 dalšími tipy zdarma ke stažení.

Zapoj se i ty do aktivní pomoci přírodě. Začít můžeš hned teď! 

Proč chránit životní prostředí

Životní prostředí se nám zhoršuje před očima. Ubývá lesů, vody, druhů zvířat, ovzduší i přírodu zaplavují chemikálie a stále častěji dochází k přírodním katastrofám, mnohdy na poměrně netypických místech – tornáda v České republice, zemětřesení v Turecku nebo písečné bouře ve Španělsku.

To je jasné znamení, že naše planeta Země volá o pomoc!

Vyplatí se žít ekologicky – neplýtvat cennými surovinami, dřevem, vodou, energií a k přírodě se chovat s úctou a respektem. Protože právě na ní závisí budoucnost naše, našich dětí, jejich dětí i všech příštích generací, které přijdou po nás.

I když na to mnohdy zapomínáme, každá rostlina i živočich jsou důležitou součástí koloběhu. Rozmanitá fauna a flóra jsou to, co nás všechny udrží při životě. A naopak toxický odpad nás zahubí, pokud jeho produkci včas nezastavíme nebo alespoň neomezíme.

Jak chránit životní prostředí

  1. krok – Recyklace a třídění odpadu

Snaž se, aby bylo možné co nejvíce odpadu znovu využít. Odpad v domácnosti pečlivě třiď a vyhazuj do správných kontejnerů. Pokud se ve tvém okolí vhodné popelnice na tříděný odpad nenachází, zavítej čas od času do sběrného dvora (zejména s plasty, sklem, kovy a papírem). Sám uvidíš, jak velké množství odpadu během pár dnů vyprodukuješ.

Tím pomůžeš mimo jiné omezit dalšímu dolování skla a železa a ničení okolní krajiny.

  1. krok – Minimalismus

Měj raději méně věcí, ale zato kvalitních. To platí pro obuv, oblečení, vybavení domácnosti a ostatní produkty, které vlastníš. Při každém nákupu přemýšlej a zbytečně věci nenakupuj ani nevyhazuj. Víme, je to těžké, protože se na nás zbytečnosti hrnou ze všech stran a někdy se zkrátka necháme lapit. Ale ty to zvládneš. Odolej pokušení nakupovat hlouposti!

Rovněž se vyhýbej hromadění jídla a surovin. Mají omezenou dobu spotřeby, a když je nestihneš zkonzumovat, vyhodíš je. Tomu se říká plýtvání. Surovinovými zdroji i energií.

  1. krok – Zahradničení

Svou vlastní zahradu nebo zahradu u rodičů zkus přizpůsobit ptákům a hmyzu:

  • Nepodporuj monokulturu a sázej různé druhy rostlin, stromů a květin.
  • Omezuj velké zatravněné plochy a spíše vybuduj skalku, kam se mohou schovat ještěrky a další drobní živočichové.
  • Kompostuj a kompost používej jako hnojivo na zahrádku.
  • Vybuduj rybníček pro žáby, které pomalu vymírají.
  • Vyhýbej se pesticidům, herbicidům a chemickým hnojivům.
  • Zavěs na stromy krmítka a pomoz ptákům přečkat zimu. Pozoruj je s Birdlife.cz.
  1. krok – Raději sklo než plasty

Ročně se v každém státě vyprodukuje minimálně několik desítek milionů tun odpadu, z čehož plasty tvoří v České republice nejméně 2 miliony tun.

V roce 1950 se na světě vyrobilo 1,5 milionu tun plastu, v roce 2015 to bylo už alarmujících 322 milionů tun a v roce 2020 jsme byli kolem 400 milionů tun odpadu z plastu. Když nebude poptávka, nebude nabídka!

Důležité je, že více odpadu produkují domácnosti nežli firmy. Z toho plyne, že každý jednotlivec má podstatný vliv na snižování spotřeby plastů v ČR. Proto upřednostňuj jogurty, nápoje, mléko a další potraviny v recyklovatelném skle, nakupuj nejlépe v bezobalových obchodech, nos si své vlastní látkové tašky a plasty nikdy nenechávej v lese, na pláži ani nikde jinde v přírodě, kde by mohly znepříjemnit život živočichům, nebo jim dokonce přivodit smrt.

  1. krok – Ekologické zemědělství

I když je v kurzu jíst cizokrajné ovoce a jiné plodiny, dávej přednost domácím potravinám a lokálním produktům. To zejména proto, že transfer plodin ze zahraničí dává zabrat životnímu prostředí a navíc se tyto produkty obvykle balí do plastových sáčků či jiných obalů, které se poté vyhazují a zamořují skládky.

Podporuj ekologické zamědělství, které používá humánní chovné metody a které nepoužívá pesticidy a jiné chemické látky. Když nás bude více, vezmeme vítr z plachet řetězcům, které nehledí na negativní dopady, nemají úctu ke zvířatům a nebojí se ve velkém používat jedy.

  1. krok – Úspora vody a elektřiny

Šetři vodu a elektřinu, kde to jen jde. Používej klasický sušák, v místnostech před odchodem v místnostech zhasínej a vypínej spotřebiče i elektroniku, pij vodu z kohoutku místo balené vody a nenechávej vodu zbytečně téct při mytí nádobí.

  1. krok – Uklízení odpadků

Nejdříve sáhni do svědomí sám sobě. Opravdu nikdy a nikde nezapomínáš odpadky? Pokud ne, můžeš jít vzorem ostatním nebo se přidat k dobrovolníkům a pomáhat odpadky uklízet.

  1. krok – Jídelní návyky

Slovní spojení „s sebou“ má úplně jiný význam, když si jídlo necháváš zabalit do svých vlastních krabiček nebo když si svařák na trzích nebo pivo na fesťácích necháš nalít do své vlastní sklenice a tu použiješ znovu a znovu. Počítá se i káva Starbucks do vlastního hrnečku. Určitě přijdeš ještě na další příklady, jak zlepšit „s sebou“.

  1. krok – Přepoužívání věcí

Nevyhazuj! Opravuj, vyměňuj nebo daruj. Existují různé možnosti, jak staré nebo nechtěné věci a oblečení ještě upotřebit. Například přes sociální družstvo Diakonie Broumov.

  1. krok – Spolupráce s organizacemi

Pustit se do velkých věcí na vlastní pěst je mnohdy těžké. Využij proto možnost spolupracovat s již zavedenou neziskovou organizací, která nejlépe ví, jak chránit životní prostředí. Staň se dobrovolníkem a přispěj na jejich činnost

Nesmíme ale zapomínat, že plícemi celého světa je Amazonský prales. Klidně se tedy pusť i do mezinárodní pomoci a podpoř tuto životně důležitou část planety Země.

Zkus zapátrat na internetu. Jistě najdeš další organizace na ochranu životního prostředí. Některé se zaměřují na výsadbu stromů nebo ochranu zvířat, jiné na čistější ovzduší nebo úklid lesů a zatravněných ploch. Vyber si způsob pomoci, která je ti nejbližší.

Co ještě mohu udělat pro ochranu životního prostředí?

Způsobů, jak chránit životní prostředí, je mnohem víc. Některé by tě možná ani nenapadly. A přitom jsou tak jednoduché a zvládne je každý! 

Stáhni si náš PDF checklist a zjisti, co už pro přírodu děláš – možná i nevědomky – a jak jinak jí ještě pomoci. Každou drobnou změnou v našem chování totiž můžeme společně docílit velké změny!

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Kategorie blogu

Sociální sítě

Nejčtenější články